HELIKON-TEX - Automotive Med Kit

Więc byłeś na strzelnicy, na wycieczce samochodowej czy też z rodziną pod namiotem, a jakimś dziwnym trafem skończyłeś z dziurą w ciele której nie miałeś rano. Tony stali pędzące szybko po drogach, nieumiejętne użycie noża czy siekiery na pikniku czy w ekstremalnym przypadku postrzały czasem się zdarzają.
Czasami… E tam, mnie się to nie zdarzy - tak sobie pomyślimy. Ale to wielki błąd. Wszystko polega na byciu przygotowanym i posiadaniu odpowiednich narzędzi do reagowania.

 


Apteczka czy mniejszy jej brat IFAK (Individual First Aid Kit - Indywidualny Zestaw Pierwszej Pomocy”.) to coś, bez czego nigdy nie powinno się wychodzić z domu. Zestawy pierwszej pomocy są w przenośni jak opona zapasowa, podobnie jak wiele innych produktów EDC. Mamy nadzieję, że nigdy ich nie potrzebujemy, ale na pewno nie odjedziemy bez nich. Przysłowiową „gumę” możemy złapać wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy. Podobnie jest z obrażeniami ...

 


Jest to na tyle szeroki temat że postanowiliśmy podzielić go na parę części. W tym artykule zajmiemy się „obudową” Waszego zestawu. Zestawu który będzie pełnił bardziej uniwersalną rolę niż osobiste zestawy – jako apteczka samochodowa, zabezpieczenie grupy na strzelnicy czy rodzinnego wyjazdu na łono natury.

 


Automotive Med Kit, z racji swoich rozmiarów (21 x 24 x 8 cm – ponad 4 litry pojemności) , została zaprojektowana z myślą o zastosowaniu jej jako głównej apteczki samochodowej.

 


Wykonana została z wysokiej klasy materiałów, takich jak Cordura 500D, co przekłada się na jej wytrzymałość na przetarcia i uszkodzenia. Zamki YKK® zapewnią szybki i płynny dostęp do umieszczonych w niej środków pierwszej pomocy.

 


Zwarta, płaska konstrukcja pozwala na przewożenie jej pod siedzeniami samochodu, w schowkach drzwi lub kieszeniach foteli. Całość pozbawiono wystających elementów, co zapobiega zaczepianiu się o jakiekolwiek ostre krawędzie. Na froncie apteczki naszyty jest duży kawałek miękkiego rzepa dla indywidualnego oznaczenia apteczki. Na samym rzepie wprasowany został odblaskowy znacznik. Po obu stronach apteczki zastosowane zostały odblaskowe uchwyty przyspieszające ich identyfikację przy minimalnym oświetleniu oraz ułatwiające dobywanie zestawu.

 

 

 

Dzięki paskowi naramiennemu, mocowanemu za pomocą wytrzymałych klamer WooJin, apteczkę można przenosić jak torbę lub powiesić ją na siedzeniu samochodu.

 


Rzepy z tyłu apteczki (z możliwością ich zaślepienia) umożliwiają doczepienie apteczki do tapicerki bagażnika samochodu, czy panelu velcro (np. torby Rangemaster). Jeździliśmy z nią, w pełni wyposażoną, umieszczoną na tapicerce i rzepy trzymały bez problemu.

 


Wnętrze apteczki zostało zaprojektowane tak, aby można było samodzielnie dostosować układ przenoszonych medykamentów. Apteczka na jednej ściance ma dwie wewnętrzne płaskie kieszenie zamykane na zamek. Kieszenie wykonane są z siatki, dzięki czemu można łatwo sprawdzić ich zawartości bez konieczności otwierania. Tu miejsce znajdą wszelkiego rodzaju leki, maści czy też mniejsze plastry opatrunkowe tak, by nie plątały się po głównej komorze apteczki. W tych siatkowych kieszeniach zmieszczą się także bez problemu opatrunki hydrożelowe średniej wielkości.

 

 

 

Na drugiej ściance znajduje się spora ilość elastycznych uchwytów z taśmy, które umożliwiają w pełni stabilne umieszczenie opatrunków indywidualnych lub bandaży. Dzięki zastosowaniu elastycznej, regulowanej linki możliwe jest także umocowanie większych środków opatrunkowych jak np. wielofunkcyjnych opatrunków modułowych OLAES czy hemostatyków CELOX. Dostajemy pełną możliwość wyboru co od miejsca ich umieszczenia.

 

 

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy demontowalny, usztywniony panel pokryty obustronnie miękkim rzepem, umożliwiającym zamocowanie dostarczonych z apteczką wkładek rzepowych (kompatybilnych z Versatile Insert System). To śpiewająco zdaje egzamin gdy umieścimy na nim elementy które wymagają natychmiastowego użycia – rękawiczki, staza, nożyczki. Po prostu od razu po otwarciu są pod ręką.

 

 

 

Zdemontowany panel w razie potrzeby możemy też umieścić w innym miejscu niż apteczka – np. pod ręką, blisko kierowcy. Tu, przy konfiguracji takiego panelu, pomaga wspomniany Versatile Insert System.

 

 


Przy wykorzystaniu apteczki na strzelnicy, usztywniony wkład służy przede wszystkim do przenoszenia opatrunków okluzyjnych ran klatki piersiowej – sztywnik zapobiega zginaniu, a przez to uszkodzeniu opatrunku.

 

 

 

Apteczka idealnie mieści się w bocznych kieszeniach dużej torby strzelnicowej Helikon-Tex Rangemaster, gdzie można ją umieścić na panelu velcro torby i stosować jako apteczkę zrywną.

 

 


Co nam się bardzo podoba:

- możliwość pełnego dostosowania układu środków do własnych potrzeb

- kompatybilność z Versatile Insert System

- design; zgrabny, prosty, bez zbędnych elementów

- pojemność
- uniwersalność zastosowań (zabezpieczenie zajęć na strzelnicy, wycieczki samochodowe, rodzinne wypady w plener)

 


Budowanie własnego zestawu w oparciu o osobiste potrzeby czy możliwe okoliczności to świetny pomysł. Daje całkowitą kontrolę nad rozmiarem zestawu i jego zawartością. W kolejnych artykułach poruszymy temat konstrukcji indywidualnego IFAK’a na strzelnicę i EDC, a także niezbędnego wyposażenia. STAY SAFE!

 

 

 

 

Dziękujemy firmie HELIKON-TEX za udostępnienie produktu do testów
Apteczka AUTOMOTIVE MED KIT - LINK